Dřevo na vyřezávání

Pro úplné začátečníky je vždy lepší, když si vyberou to nejměkčí dřevo ke zpracovávání. K tomuto účelu vždy nejvíce poslouží lipové dřevo. Pozor si ale dejte na lípy, které rostou blízko silnice, jejich dřevo totiž obsahuje strašně moc písku a vám se následně více tupí vaše nástroje, než by se vám tupily při opracovávání stejného, ale jinde rostoucího dřeva.

Zapomeňte na dřeviny jehličnaté! Nejsou k řezbářství vhodné a spíše si vybírejte listnaté stromy, které jsou mnohem lepší pro tento účel a nebo přímo exotické dřevo. Pokud se rozhodnete, že si vyřežete nějaký předmět z lipového dřeva, je důležité, abyste ho řezali přes vlákna. Jakmile dřevo totiž budete řezat po vláknech, tak se vám bude odtrhávat. Toto pravidlo platí pro všechny typy dřevin. Také si vždy pamatujte, že opracovávané dřevo se musí držet vždy oběma rukama. Jedna ruka přidržuje a vyřezává a druhá drží. Toto platí i v případě, že máte dřevo pevně uchycené v nějakém připínáku na stole.

Jakmile ale začnete vyřezávat, tak si zapamatujte, že nejdříve je nutné, abyste si vyřezali hrubý vnější tvar, protože od toho se bude odvíjet tvar vnitřní a vy tak budete mít lepší kontrolu nad tím, co vyřezáváte a bude se vám vnitřek lépe odměřovat, co se tloušťky týče. Samotné dočištění pak provedete až na závěr.

A teď k samotnému výsledku. Máte vyřezanou například misku, máte ji začištěnou a s jejím tvarem jste spokojeni. Přichází tedy na řadu moření dřeva. To je důležité proto, aby vám výrobek co nejdéle vydržel a aby vás možná i přežil. Tak důležitou funkci moření má. Mořidla se prodávají v několika odstínech. Následně dřevo po zaschnutí mořidla musíte nechat zaschnout, nalakovat a potřít včelím voskem rozpuštěným v terpentýnu.

Mohlo by Vás zajímat:


Tento záznam byl zaslán Dřevo na vyřezávání a označen , , , , . Záložka je zde.

Similar posts

Komentáře jsou uzavřeny.