Jak vyřezat dřevěnou lžíci

Do našich kuchyní se začínají pomalu a jistě opět vsouvat staré a dobře známé dřevěné příbory, jako jsou hlavně lžíce. Stále častěji si je ženy do kuchyní pořizují jako dekoraci a nebo z nich klidně i jedí. Co je ale s českými kuchyněmi neodmyslitelně spjato jsou samozřejmě i vařečky, které se vyrábí skoro stejným způsobem jako lžíce. Výroba vařeček je ale v tomto případě o něco jednodušší. Vraťme se ale k lžíci a pojďme se pobavit o tom, jak si takovou lžíci vyrobit.

Jako první věc si musíte vybrat správné dřevo. Vždy si vybírejte měkčí materiál, jako je lípa, jinak na dřevě necháte ruce. Dalším ekvivalentem může být cedr nebo jedle. Druhou věc, kterou budete potřebovat, je tužka na dřevo (postačí i obyčejná tužka nebo fixa), kterou si předkreslíte tvar vaší lžíce. Jelikož nevyřezáváte figurku, ale lžíci, vždy kreslete tvar lžíce pouze zepředu. Pro tento účel není důležitý pohled z boku. Podle toho, k čemu bude lžíce sloužit, tak velkou ji nakreslete. V další řadě přijde na řadu lupínková pilka, kterou si tvar lžíce vyřežete podle vašeho nákresu.

V dalším kroku budete potřebovat hrubou brusku. Tou obrousíte hrany dohladka. Budete potřebovat několik druhů smirku. Od nejhrubšího po nejjemnější. Dále si vemte do ruky řezbářský nůž a malými odřezy zpracovávejte rukojeť lžíce. Nesnažte se dělat moc velké odřezky a postupujte od lžíce dolů. Až po té, co se vám bude zdát, že má rukojeť požadovaný tvar, začněte tvarovat hlavu lžíce. Nejdříve zpracujte zadní stranu a teprve až následně přední, kdy budete dlabat vnitřek. No a pak lžíci začistěte smirkem dokud nebude zcela hladká.

Následně lžíci potřete včelím voskem a jakmile bude lžíce suchá, je připravena k tomu, abyste ji používali.

Mohlo by Vás zajímat:


Tento záznam byl zaslán Vyřezávání a označen , , , , . Záložka je zde.

Similar posts

Komentáře jsou uzavřeny.