Broušení řezbářských dlát

Každý řezbář by ke své profesi měl vědět, že není jen potřeba se naučit dobře řezat, čili osvojit si dobrou taktiku, je ale také potřeba se naučit, jak své pomůcky dobře brousit a udržovat. K tomu slouží dvě věci. První je klasická bruska skládající se ze tří základních kotoučů a tou druhou je klasický filc pro konečné uhlazení oceli.

Když si zakoupíte dláto nebo jakýkoliv řezbářský výrobek, vždy už bude nabroušené od výrobce. Zezačátku tedy nebudete mít problémy s udržováním a broušením, tedy pokud se samozřejmě nerozhodnete, že dláty nebude vytahovat někde hřebíky a nebo vám nebudou padat na betonovou podlahu. Zkrátka jednoduše řečeno: pokud se ke svým pomůckám budete chovat slušně, bude i jejich údržba snadná. Pojďme se ale podívat blíže na klasické brousící kotouče, kterých jistě po čase užívání dlát budete potřebovat.

Brousící kotouče musíte mít tři. Od nejhrubšího zrna až po to nejjemnější, kdy samozřejmě začínáte brousit na tom nejvíce zrném. Následně se ostří dále upravuje, tedy zahlazuje filcem s pastou, abyste dosáhli co nejhladšího ostří. Běžná bruska, která je k dostání se pohybuje kolem 1 700 Kč. Existují i brusky za 8 000 Kč, ale je zcela zbytečné si takovou kupovat, jelikož vám provede stejnou službu.

Své pomůcky ale můžete brousit i zcela ručně. Dá to větší práci a efekt je de facto stejný jako u klasické brusky. Musíte ostří obtahovat na kůži a následně na filcu. Můžete i použít brusné kameny.

Nezapomeňte na to, že čím více máte ostřejší úhel při samotném broušení, tím lépe se vám následně bude s dlátky pracovat. Ideální je brousit ostří pod úhlem 18 – 27 stupňů.

Mohlo by Vás zajímat:


Tento záznam byl zaslán Údržba a broušení a označen , , , , . Záložka je zde.

Komentáře jsou uzavřeny.