Měsíční archív: Březen 2014

Řezbářství pro začátečníky

Začínající řezbář má vždy spoustu a spoustu otázek, které je potřeba zodpovědět ještě předtím, než se do samotného vyřezávání dá. Pojďme se tedy podívat na nejčastější otázky a odpovědi, které by vás ohledně této problematiky mohly zajímat.

1. Jaké potřeby budu potřebovat, využívat?

Nejprve ze všeho si musíte nakoupit potřebné vybavení, ideálně nějaké základní, se kterým budete pracovat. Jedná se o různá dlátka a nožíky, se kterými budete pracovat. V tomto případě je důležité si vybrat firmu, která tyto pomůcky vyrábí a koupit si jednotlivé kusy. Tímto jste vybaveni pro práci řezbáře. Nezapomeňte i na další pomůcky, které vám pomáhají při uchovávání a ostření vašich pomůcek. Více o nich se dozvíte v článcích níže.

2. Dřevo, do kterého budete řezat a rýt.

Začátečníkům se vždy doporučuje dřevo měkké. Ideálním se jeví dřevo lipové, které je dobře opracovatelné a které patří i mezi levnější dřeva. Nezapomeňte, že se ryje do dřeva vždy proti vláknům a ne po vláknech. I zde jako v prvním případě platí, že dřevo je taktéž potřeba nějak uchovat. Nezapomeňte tedy na smirkový papír, mořidlo a včelí vosk.

3. Pokud si nejste jisti tím, že to zvládnete sami, můžete se zapsat na různé řezbářské kurzy. Zde vám lektoři rádi vysvětlí základní principy řezání a dlabání, naučí vás, jak správě držet dlátka a jiné pomůcky a celkově vás připraví na základní práci uměleckého řezbáře.

 

No a pokud se rozhodnete, že se opravdu budete chtít věnovat práci řezbáře, ať už to vezmete velice vážně a nebo jen jako svůj koníček, můžete si zkusit vyřezat například svou vlastní lžíci nebo vařečku. Podrobný popis toho, jak docílit tohoto výrobku najdete opět v článcích níže.

Přejeme vám hodně štěstí!

Vložil Dřevo na vyřezávání | Tagged , , , , | Zanechat komentář

Jak vyřezat betlém

Je to možná ještě brzy přemýšlet o vánocích, ale pokud se jako řezbář rozhodnete, že pod vaším stromečkem bude krásný betlém, je na čase na něm začít pracovat co nejdříve. Práce na něm je totiž náročná a zabere hodně času. První, co byste měli o vyřezávání betlémů vědět je to, že pokud nejste trpěliví, rozhodně se do toho nepouštějte. Neměli byste totiž šanci.

Je také důležité si zvolit svůj vlastní cíl. Jak by měl být váš betlém veliký, respektive kolik postaviček by měl obsahovat? Dále je nutné se sám sebe ptát, jak veliký by měl být, co se týče velikosti figurek? A konečně také je nutné si pořídit vybavení, které vám bude sloužit k samotnému vyřezávání.

Mějte na paměti, že každý řezbář by měl mít výtvarné nadání. Jakmile si postavičku špatně nakreslíte, nikdy nebude vypadat tak, jak jste si ji původně představovali. To je této práci opravdu důležité. Než se také pustíte do vyřezávání, musíte si opatřit dřevo. Ideálně lipové.

Při samotném vyřezávání figurek používejte převážně malá dlátka a nožíky při dekorativním vyřezávání. Je důležité hlavně dělat malé odštěpy před těmi velkými. Nezapomeňte i na další věc, kterou je smirek. Tímto papírem budete všechny figurky zahlazovat, aby nikomu nemohla zůstat v prstu ani tříska.

Betlémy se užívají v soukromých domácnostech jako vánoční dekorace a nebo přímo na farách a v kostelech, kam se na ně chodí v tento čas dívat většina návštěvníků. Jsou poměrně drahé. Většinou se ale jejich cena odvíjí od náročnosti a délce práce na nich. A musíte uznat, že některé bývají velmi krásné a jistě na výrobu náročné.

Vložil Dekorativní vyřezávání | Tagged , , , , | Zanechat komentář

Jak vyřezat dřevěnou lžíci

Do našich kuchyní se začínají pomalu a jistě opět vsouvat staré a dobře známé dřevěné příbory, jako jsou hlavně lžíce. Stále častěji si je ženy do kuchyní pořizují jako dekoraci a nebo z nich klidně i jedí. Co je ale s českými kuchyněmi neodmyslitelně spjato jsou samozřejmě i vařečky, které se vyrábí skoro stejným způsobem jako lžíce. Výroba vařeček je ale v tomto případě o něco jednodušší. Vraťme se ale k lžíci a pojďme se pobavit o tom, jak si takovou lžíci vyrobit.

Jako první věc si musíte vybrat správné dřevo. Vždy si vybírejte měkčí materiál, jako je lípa, jinak na dřevě necháte ruce. Dalším ekvivalentem může být cedr nebo jedle. Druhou věc, kterou budete potřebovat, je tužka na dřevo (postačí i obyčejná tužka nebo fixa), kterou si předkreslíte tvar vaší lžíce. Jelikož nevyřezáváte figurku, ale lžíci, vždy kreslete tvar lžíce pouze zepředu. Pro tento účel není důležitý pohled z boku. Podle toho, k čemu bude lžíce sloužit, tak velkou ji nakreslete. V další řadě přijde na řadu lupínková pilka, kterou si tvar lžíce vyřežete podle vašeho nákresu.

V dalším kroku budete potřebovat hrubou brusku. Tou obrousíte hrany dohladka. Budete potřebovat několik druhů smirku. Od nejhrubšího po nejjemnější. Dále si vemte do ruky řezbářský nůž a malými odřezy zpracovávejte rukojeť lžíce. Nesnažte se dělat moc velké odřezky a postupujte od lžíce dolů. Až po té, co se vám bude zdát, že má rukojeť požadovaný tvar, začněte tvarovat hlavu lžíce. Nejdříve zpracujte zadní stranu a teprve až následně přední, kdy budete dlabat vnitřek. No a pak lžíci začistěte smirkem dokud nebude zcela hladká.

Následně lžíci potřete včelím voskem a jakmile bude lžíce suchá, je připravena k tomu, abyste ji používali.

Vložil Vyřezávání | Tagged , , , , | Zanechat komentář

Jak vyřezat dřevěné figurky

Každým rokem se v Třešti v České republice koná řezbářský festival s názvem Dřevořezání. Na tento festival se každoročně sjíždějí řezbáři z celé republiky, aby prodali a vystavili své výrobky a aby také naučili diváka, co to práce se dřevem obnáší a jaké má své výhody a specifika. Celým areálem vždy krásně voní čerstvé dřevo, všude, kam jen oko dohlédne jsou položená různá dlátka a nožíky a hlavě spousta a spousta figurek, betlémů a mnoho a mnoho soch.

Zde na tomto festivalu máte jedinečnou možnost se opravdu naučit řezbářské technice a podívat se pod ruku přímo mistrům na slovo vzatým. Můžete si také nechat poradit, kde dlátka nakupovat, popovídat si o jejich údržbě, můžete se naučit, jak správně dřevo vyřezat a čeho se vyvarovat. A právě zde jsme si například všimli, že většina řezbářů má vždy prsty na ruce omotané náplastmi. Je to z toho důvodu, že pokud se vám dlátko v ruce sveze, tak abyste předešli tomu, že si poraníte kůži a také kvůli tomu, že se vám mozoly na rukou udělají mnohem později. A s mozoly při této práci prostě počítat musíte, jelikož dřevo je materiál tvrdý, který je potřeba v rukou velice pevně držet.

Vždy, když se rozhodnete vyřezat si nějakou figurku, musíte začít vyřezávat nejprve s její boční části a teprve pak vyřezávat části přední a zadní. Předejdete tak zbytečným komplikacím v podobě neúměrnosti jednotlivých částí oproti druhým. Například se vám díky touto nestane, že vyřežete neúměrně velikou hlavu.

Vložil Vyřezávání figurek | Tagged , , , , | Zanechat komentář

Jak vyřezat loutku

Na různých kurzech pro začínající řezbáře se to samozřejmě dozvíte také, ale my pro vás máme jedinečnou šanci se to dozvědět úplně zdarma! Jak vyřezat obyčejnou loutku?

Nejprve si budete muset přichystat dřevo. K tomuto účelu se vždy nejvíce hodí lipové, jak už jsme psali v článku níže. Jakmile ho máte nahrubo opracované, je dobré si pilkou odřezat ty části, u kterých zrovna víte, že je potřebovat na figurku nebudete. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv tvar loutky, je důležité, abyste si loutku rozvrhli přesně podle toho, z jakých částí se bude skládat.

Loutka má být ohybatelná, jinak by loutkou nebyla. To tedy znamená, že hlava, ruce, trup a nohy bude mít loutka zvlášť. Nebude se jednat o jeden kus dřeva. Nejdříve je dobré si loutku a její podobu rozvrhnout na papír. Nemusíte ji kreslit se všemi jejími detaily, bohatě vám pouze postačí pouze obrys. Ten následně předěláte na dřevo. Kreslit obrys hlavy atd. můžete buď fixem a nebo tužkou, to už záleží na vás. Nemusíte mít strach, že budou obrysy na loutce vidět, vždy je odsekáte nebo odsmirkujete.

Jakmile budete mít hotové veškeré části loutky, budou se spojovat pomocí drátků k sobě. Nezapomeňte tedy vyřezat do všech částí loutky menší dírečky. S dírkami počítejte i v případě, že loutku budete chtít mít hybatelnou a budete ji chtít ovládat například na silonu. Ten na loutku totiž musíte mít kam upevnit. Většinou lepidlo nepostačí, protože časem by vám silon ze dřeva odpadl. Je lepší ho uchytit provlečením v loutce.

Nezapomeňte si vaši loutku následně uhladit smirkovým papírem a namalovat, či obléct podle vašich představ.

Vložil Vyřezávání figurek | Tagged , , , , | Zanechat komentář

Jak vyřezat sovu

Vyřezání figurky vždy chce mít velkou trpělivost, příslušné řezbářské pomůcky a samozřejmě i dřevo. Předtím, než začnete vůbec cokoliv vyřezávat, tak si sežeňte kvalitní dřevo, ze kterého budete chtít v našem případě sovičku vyřezat.

Pro tvar sovy je nejprve důležité, abyste si vybrali nějaký špalek. Ten vy měl být dostatečně široký, pokud budete chtít vyřezat sovu i s rozpětím jejich křídel z jednoho kusu. Pokud budete chtít do začátku vyřezat sovu, která bude mít křídla u sebe, je to vždy lepší varianta. Je důležité si nejdříve pro svou začátečnickou práci zvolit méně náročný model.

Jakmile tedy máte špalek, ze kterého budete chtít sovu vyřezat, je důležité ho zbavit kůry. Následně je mít dobré před sebou nějakou předlohu. Buď už jednu sovu vyřezanou máte a podle ní budete kopírovat a nebo si ji musíte nakreslit či někde vytisknout. Nezapomeňte na to, že budete kreslit trojrozměrně. Vždy je lepší začít kreslit z profilové části a teprve následně z přední a zadní. Nikdy nezačínejte obráceně, mohlo by dojít k tomu, že pak bude sova placatá místo oválná. Takto tomu předejdete. Nebojte se kreslit fixem, nebude na výsledné sošce znát, protože ho odsmirkujete nebo odřežete.

Jakmile tedy máte nakresleno, můžete se pustit do samotného vyřezávání. Opět i zde platí, že začínejte vyřezávat nejprve soví boční části, než její přední. Tímto předejdete například tomu, že pak hlava bude neúměrně veliká nebo malá oproti tělesné části.

Úplně nakonec se na jakýchkoliv figurkách vyřezává obličejová část. Na té si dejte opravdu záležet, stejně tak i na křídlech. To je první, na co se člověk při prvním pohledu u sovy dívá a nezapomeňte i na to, že každý dřevěný výrobek se musí dále namořit, nalakovat a zavoskovat.

Vložil Vyřezávání figurek | Tagged , , , , | Zanechat komentář

Dekorativní vyřezávání

Pro mnohé z nás je představa, že vyrobíme nějaký dřevěný výrobek velice lákavá, fascinující a vzrušující zároveň. Ta jemná ruční práce, která zůstane jako dílo z pouhého obyčejného kusu dřeva je perfektní zadostiučinění, že vaše práce nebyla zbytečná. A pokud postoupíte i tak daleko, že si budete chtít osvojit nejen techniky řežby, ale samotné její dekorace, pak jste správně narazili na tento článek.

Důležité ještě před tím, než se pustíte do samotného dekoračního vyřezávání, tak je důležité si pro tento účel pořídit všemožně veliká dlátka a nožíky, které vám vaši dekoratérskou práci naprosto ulehčí. Ty je důležité kupovat ze stejné firmy, jako máte další svá dlátka. Je to kvůli tomu, že každá firma má svá určitá dlátka a označení těchto dlátek může být sice jiné, jak u jiných firem, ale může dojít k tomu, že se trefíte do velikosti dlátka, které už doma máte. U jednoho výrobce se vám toto nestane.

Teď tedy něco k samotné dekorativní řezbě. Musíte mít na paměti, že vždy musíte řezbu provádět proti vláknům dřeva. Jakmile ji budete provádět po vláknech, tak se vám dřevo bude pod rukama štípat a vytrhávat. To stejné se vám stane i v případě, že vaše dlátka nebudou ostrá a budou tupá. Obecně platí, že čím tupější dláto, tím více zničený výrobek. 

Při samotné drobné rytecké práci musíte být velmi obezřetní. Jakmile do dlátka zaryjete více, než je zdrávo, už budete mít velký problém s tím, že jste například udělali někde moc velkou díru. A těžko se to následně spravuje. Takovéto trhliny se následně lepí lepidlem na dřevo smíchaným s pilinami ze stejného dřeva. Ve své podstatě spíše s prachovými pilinami.

Přejeme vám hodně štěstí při vaší práci a mnoho hezkých výrobků.

Vložil Dekorativní vyřezávání | Tagged , , , , | Zanechat komentář

Dřevo na vyřezávání

Pro úplné začátečníky je vždy lepší, když si vyberou to nejměkčí dřevo ke zpracovávání. K tomuto účelu vždy nejvíce poslouží lipové dřevo. Pozor si ale dejte na lípy, které rostou blízko silnice, jejich dřevo totiž obsahuje strašně moc písku a vám se následně více tupí vaše nástroje, než by se vám tupily při opracovávání stejného, ale jinde rostoucího dřeva.

Zapomeňte na dřeviny jehličnaté! Nejsou k řezbářství vhodné a spíše si vybírejte listnaté stromy, které jsou mnohem lepší pro tento účel a nebo přímo exotické dřevo. Pokud se rozhodnete, že si vyřežete nějaký předmět z lipového dřeva, je důležité, abyste ho řezali přes vlákna. Jakmile dřevo totiž budete řezat po vláknech, tak se vám bude odtrhávat. Toto pravidlo platí pro všechny typy dřevin. Také si vždy pamatujte, že opracovávané dřevo se musí držet vždy oběma rukama. Jedna ruka přidržuje a vyřezává a druhá drží. Toto platí i v případě, že máte dřevo pevně uchycené v nějakém připínáku na stole.

Jakmile ale začnete vyřezávat, tak si zapamatujte, že nejdříve je nutné, abyste si vyřezali hrubý vnější tvar, protože od toho se bude odvíjet tvar vnitřní a vy tak budete mít lepší kontrolu nad tím, co vyřezáváte a bude se vám vnitřek lépe odměřovat, co se tloušťky týče. Samotné dočištění pak provedete až na závěr.

A teď k samotnému výsledku. Máte vyřezanou například misku, máte ji začištěnou a s jejím tvarem jste spokojeni. Přichází tedy na řadu moření dřeva. To je důležité proto, aby vám výrobek co nejdéle vydržel a aby vás možná i přežil. Tak důležitou funkci moření má. Mořidla se prodávají v několika odstínech. Následně dřevo po zaschnutí mořidla musíte nechat zaschnout, nalakovat a potřít včelím voskem rozpuštěným v terpentýnu.

Vložil Dřevo na vyřezávání | Tagged , , , , | Zanechat komentář

Kurz vyřezávání figurek ze dřeva

Možná si někteří z vás říkáte, že byste se i pokusili stát se uměleckým řezbářem, ale nemáte vůbec tušení jak pracovat s nářadím jako jsou nože a dlátka, jaké dřevo a kde si vybrat a i kdybyste se v tomto někde proškolili, stejně už si dopředu budete říkat, že to vlastně nemá smysl, protože výsledek bude úplně jiný, než byste očekávali. Nenegujte okamžitě svou budoucí práci! Zapiště se do kurzu, kde vás na vaši budoucí práci nebo koníček dobře připraví! Zapiště se na kurzy řezbářství!

Zde se naučíte nejen techniky správného držení a užívání řezbářských pomůcek, ale také vám vysvětlí, jak se správně o všechny tyto pomůcky starat a udržovat je v perfektním stavu. Také vám prozradí základní techniky, které si osvojíte a věřte tomu, že po pár lekcích z vás bude už řezbář na základní či pokročilé úrovni, který se už jen vlastní pílí bude perfektně sám zdokonalovat.

A upřímně – někdo vám ty základy dát musí, pokud nemáte kamaráda, který by se tímto profesionálně živil a mohl by vás to naučit přímo on sám.

Na těchto kurzech se také dozvíte i něco o bezpečnosti práce, která je taktéž velice důležitá k tomuto koníčku či povolání. Osvojíte si vrubořezovou techniku, prořezávanou řezbu, rytbu i ornamentální, plastickou a reliéfní tvorbu a mnohé další.

A věřte tomu, že jakmile kurzy opustíte, budete už schopni si doma například s přehledem z jednoho kusu dřeva vyrobit vařečku nebo misku a jistě vás to i tzv. nakopne do další tvorby dál. Existují i následně další možné kurzy týkající se restaurátorství. I ty jsou veřejností velmi uznávané a vyhledávané.

Vložil Vyřezávání | Tagged , , , , | Zanechat komentář

Nože na vyřezávání

Nejen, že při práci řezbáře potřebujete různá dlátka, ale také je nutné, abyste si zakoupili i řezbářské nože. Ono samotné dlátko vám totiž nikdy neudělá na vaší figurce a nebo sošce takový tvar, jaký byste si sami představovali.  Ve vaší dílně tedy rozhodně nějaká hezká a hlavně kvalitní sada nožů nesmí chybět.

Ty se dají koupit v jakémkoliv specializovaném obchodě, který se zabývá kutilstvím a nebo řezbářstvím. A samozřejmě také na jakémkoliv e-shopu, který tímto typem zboží disponuje. Nožů si můžete koupit jaké chcete množství a nebo využít koupi nějaké celé sady.

Existují dva typy těchto sad. Buď vám společnost může nabídnout nože, které mají samostatnou rukojeť pro každý nůž, tedy nemají měnitelné hlavice a nebo si pořídíte v sadě rukojeť jednu s tím, že hlavice budete mít měnitelné. Hlavní rozdíl mezi těmito dvěma sadami je prakticky pouze v ceně, kdy měnitelné hlavice jsou podstatně levnější kvůli menší spotřebě materiálu. Záleží pak také i na vás, pro který typ se rozhodnete, protože ne každého baví neustále měnit hlavice a raději ihned sáhne po složeném noži.

Další, co se prodává, je takový ten klasický rybářský nožík. On tedy není rybářský, ale vypadá tak. Z těla jeho útrob pak můžete vytahat ostří přímo takové, které se vám zrovna hodí. Některé tyto nožíky disponují i dlátkami. Pokud tomu tak je, dbejte na to, aby měl konec nožíku prostor pro bouchání kladívkem. Jinak dřevo asi těžko opracujete. Tyto nože ale bývají velice drahé a většinou se i prodávají v sadě spolu s brusným kamenem a obtahovacím kitem.

 

Vložil Vyřezávání | Tagged , , , , | Zanechat komentář