Sada řezbářských dlát pro začátečníky

Možná vás chytla představa, že právě vy byste se mohli stát uměleckým řezbářem a vyrobit si něco pro sebe buď jen tak pro zajímavost a vlastně z nějaké touhy se něčím zabývat a nebo z důvodu toho, že byste chtěli své výrobky poskytovat dále na spotřebitelský trh. Ať tak či tak, jedno je jasné. Pokud nic o uměleckém řezbářství nevíte, bylo by dobré si o tom trochu něco zjistit. Na našich stránkách jste tedy správně.

První, co si budete muset uvědomit je to, že budete potřebovat sadu řezbářských dlát.

 Existují tzv. startovací sady, které mají označení START. Ty obsahují celkem pět dlát. V této sadě najdete dláta:

  • ploché kosé
  • duté mělké
  • duté
  • duté hluboké
  • úhlové

Výrobců těchto dlát je na trhu opravdu hodně. Mezi nejznámější pak patří NAREX Bystřice nebo živnostník Vladislav Karas z Hoštic u Volyně. Konkrétně pak Narex nabízí dvojí řadu dlát: Extra a Profi. Rozdíl mezi nimi není nijak obrovský, je spíše znát na kvalitě těchto dlát, co se týče výroby a použitých materiálů. Zatímco sada Extra obsahuje dláta ve složení Cr a Mn 14160, sada Profi obsahuje dláta kompletně ruční výroby s využitím kombinace materiálu Cr + Si 19421. Ocel u sady Profi je následně na pozici 57 HRc.

Hlavní rozdíl mezi těmato dvěma sadami je ten, že sada Extra se spíše hodí pro měkké dřevo, jelikož je třeba ji často ostřit.

Pokud se ale opravdu rozhodnete, že se budete řezbou zabývat, je lepší si nekupovat sadu dlát, ale spíše zajít k řezbáři a jeho dláta okoukat a podívat se, k čemu jaká dláta používá. Po pár měsících byste stejně totiž zjistili, že vám sada nestačí a dokupovali byste ty dláta, která opravdu využijete. Investujete tedy raději do kusovek a kupte si pro začátek třeba i pět dlát, ale s jistotou, že využijete naprosto všechny.

Komentáře jsou uzavřeny.